Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 6

Wycieczka do Młyna Wiedzy

Utworzono dnia 30.05.2017

26 maja 2017 wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Siedziba instytucji to dawne młyny Richtera, budynki zbudowane na przełomie XIX i XX, teraz całkowicie odrestaurowane, służą nauce i zabawie. Już na samym wejściu dzieci zafascynowało olbrzymie wahadło, które jest wizytówką Młyna Wiedzy. Jest to Wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra.

Na wszystkich pragnących zaspokojenia swojej naukowej i badawczej ciekawości czekało 6 pięter wystawowych:

I O obrotach - znajduje się tu 26 interaktywnych stanowisk tematycznie związanych
z kołem, ruchem obrotowym i podróżami kosmicznymi. Dzieci przełączając, naciskając, obracając i biegając poznawały podstawowe zasady fizyki.

II Rzeka - dzieci doświadczały zabaw z wodą, gdzie głównym punktem wystawy jest model rzeki. Przesdzkolaki poznawały ciekawostki przyrodnicze związane z biegiem rzeki, a także miały okazje do zabaw w wodzie, do budowania tam, czy obserwowania oczyszczalni ścieków.

III przeŻycie - motywem przewodnim wystawy jest przyroda. Dzieci mogły zajrzeć do kopca kreta, lisiej nory i ula, zamieszkać w domku na drzewie lub zbudować kolorowy tor dla piłek oraz odgadnąć, którędy poleci kolorowa chustka.

III przeBudowa - €“ to pracownia kreatywna, w której dzieci miały możliwość planowania
i realizowania indywidualnych bądź wspólnych „projektów budowlanych”

IV ...To takie proste -€“ wystawa obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Kreatywność i innowacyjność dzieci dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom pozwoliła być może niektórym spośród nich odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.

V Idee - Interdyscyplinarna wystawa, która łączy nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki. Na wystawie dzieci mogły dowiedzieć się, jak zbudowane jest ludzkie ciało, stworzyć niepowtarzalny świetlny obraz. Zapaleni majsterkowicze przekonali się jak zbudowany jest telefon i jak działa prawdziwa radiostacja.

VI Poruszyć wyobraźnię - wystawa wprowadziła dzieci w świat działań, zjawisk, efektów wymagających aktywnej kreatywności. Stanowiska zachęciły do zapoznania się z różnymi obszarami twórczości. Przedszkolaki miały możliwość tworzyć autorskie prace wykorzystując światło, ciepło, piasek, plastikowe kule, tkaniny. Wyobraźnia pozwoliła tworzyć oryginalne zdjęcia, grafiki, mozaiki i iluzje.

Mali wycieczkowicze niezwykle zadowoleni wrócili do przedszkola i jednogłośnie orzekli, że wycieczka do Młyna Wiedzy w Toruniu była fantastyczna i wszystko opowiedzą rodzicom! A na pewno było co opowiadać!

Opracowała: Izabela Michalak

Młyn Wiedzy

Utworzono dnia 30.05.2017, 20:33

Zegar

Pogoda

Imieniny

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31