"Porządki w ogrodzie" - realizacja tematyki kompleksowej

Utworzono dnia 03.04.2020

W tym tygodniu zajmowaliśmy się tematem roślin i pracami, które wykonuje się w ogrodzie po zimie oraz o wyglądzie świata w okresie przedwiośnia. Poznaliśmy opowiadanie Chomik szuka wiosny Agnieszki Galicy. Dzieci dowiedziały się, co robi ogrodnik i jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy (konewkę, łopatę, grabie, wiadro). Nutki sadziły cebulę. Dzieci mogły obejrzeć nasiona i cebulki różnych kwiatów i opowiedzieć o różnicach między nimi (w zakresie wielkości i koloru) oraz poznały różnicę pomiędzy sadzeniem i sianiem. Dzieci poznały wiersze Wiosenna pobudka (fragment) Katarzyny Marciniak i W naszym ogródeczku Hanny Zdzitowieckiej oraz zabawy muzyczno - ruchowe.

Wielu dorosłych w dzieciństwie nie miało dostępu do komputera, natomiast w dzisiejszych czasach urządzenia elektroniczne są wszechobecne. Dzieci muszą się w związku z tym zmierzyć z wyzwaniami, które poprzednim pokoleniom były obce. Choć korzystanie z laptopa, tabletu czy smartfonu może być przyjemne i wygodne, nie zawsze ma pozytywny wpływ na życie, a dla małych dzieci może nawet być szkodliwe. Niestety, nieprzerwany dostęp do internetu i nieustanne korzystanie z telefonu sprawiają, że rodzice, którzy często wracają do domu dość późno, nawet w czasie spędzanym z dzieckiem nie poświęcają mu całej swojej uwagi. Wydaje się, że odebranie telefonu czy odpisanie na mejl nie jest niczym złym, jednak maluch raczej nie czuje się najlepiej, kiedy mama czy tata co chwila przerywają zabawę z nim. Może on też zapominać, o czym przed chwilą mówił (ma mniejszą zdolność koncentracji uwagi niż dorośli). Tymczasem wspólne spędzanie czasu i rozmowy są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju. Kilkuletnie dziecko nie potrzebuje dostępu do sprzętu elektronicznego. Oglądanie kreskówek sprawia, że nie ma ono ochoty, by podejmować wysiłek taka rozrywka nie wymaga większego zaangażowania. Ekrany mogą powodować problemy ze wzrokiem, a niewłaściwa pozycja – wady postawy. Dzieci nie korzystające z tabletów, smartfonów czy komputerów są spokojniejsze, lepiej śpią, są bardziej sprawne fizycznie i mniej narażone na uzależnienie od mediów.

"Porządki w ogrodzie"

Utworzono dnia 18.04.2020, 23:47